enter-article המדריך השלם של מחשבון BMI - אתר דיאטנים\יות הגדול בישראל
דיאטנית » מאמרים וחדשות » המדריך השלם של מחשבון BMI

המדריך השלם של מחשבון BMI

כמו במרבית תחומי החיים, ההתנהלות בכל הקשור למשקל הגוף צריכה להיות, כפי שהגדיר זאת עוד הרמב"ם, ב"שביל הזהב". הכוונה כמובן לאותו איזור בינוני ובטוח, שאינו מגזים לשום כיוון.

כולנו שמענו על המחלות הכרוניות הקשות הקשורות קשר הדוק עם השמנת יתר, ביניהן הגדלה פי עשרות מונים של הסיכוי לפיתוח מחלות לב (התקף לב), סכרת, יתר ל"ד, שבץ, ואפילו סרטן.

מאידך גם ההגזמה לכיוון השני, לכיוון תת המשקל, מסוכנת לא פחות: תת משקל מעלה פי כמה את הסיכוי למחלות זיהומיות (ביניהן גם מחלות זיהומיות קטלניות), ועלול לפגום בכל שלבי ההתפתחות הגופנית והשכלית.
BMI
עם זאת, אף שחשיבות השמירה על משקל גוף תקין ברורה ונהירה לכל, אין הדבר כה פשוט הלכה למעשה. קושי חשוב בו נתקלים אנשים רבים הוא עצם הגדרת משקל הגוף.
ברור מאיליו כי "משקל הגוף האידיאלי" חייב להיות מותאם לכל אדם אישית: גבר בן 30 בגובה 190 ס"מ ששוקל 90 קילו לא סובל כנראה מעודף משקל, בעוד שילד בן 14 בגובה 150ס"מ ובמשקל זהה סובל כנראה מהשמנה קיצונית. לצורך חישוב פשוט של המשקל הרצוי פותחו מספר מחשבונים, ביניהם מחשבון BMI מחשבון משקל, עליהם נפרט להלן.

מחשבון BMI

רופאים ומתמטיקאים רבים עסקו בשאלה שמעסיקה אותנו כאן: איך לחשב את משקל הגוף הרצוי? אחד הפתרונות הראשונים והגאוניים לבעיה הומצא על ידי אדולף קווטלט הבלגי באמצע המאה ה19, ופשטותו ויעילותו הופכת אותו לשימושי מאוד עד היום.
אינדקס  BMI  (ראשי תיבות של "אינדקס משקל גוף" באנגלית), עליו מתבסס בפעולתו מחשבון BMI, מבוסס על חישוב פשוט ביותר: לוקחים את משקל הגוף בקילוגרמים, ומחלקים אותו בגובה (במטרים) בריבוע.

ניקח לדוגמא אדם בגובה 200 ס"מ (שני מטרים) ששוקל 80 קילו. מחישוב מהיר בעזרת מחשבון BMI נקבל כי אינדקס BMI שלו הוא 20. מחשבון למעשה מבצע את פעולות החשבון הבסיסיות הללו לקבלת התוצאה.

עם זאת, עצם התוצאה היא רק חצי מן המידע שאנו רוצים. כעט נרצה לדעת האם התשובה תקינה. לצורך כך בוצעו מחקרים אפידמיולוגיים (סטטיסטיים) רבים, שבעזרתם נבנו תחומי נורמה (התחומים התקינים) עבור כל מין, מצב התפתחותי וגיל. לרוב, מחשבון BMIכולל את הערכים הללו, ובד בבד עם חישוב הערך הנכון לגביכם (על פי משקל הגוף והגובה), מצליב את התוצאה עם ערכי הנורמה המותאמים לגילכם ומצבכם (כך לדוגמא ברור כי אישה בהריון צפויה לBMI גבוה יותר באופן תקין).

מחשבון  BMI מצוי בקלות בקופות החולים ובגישה חופשית ברשת.

מחשבון משקל

מחשבון משקל הוא למעשה שיפור של מחשבון BMI שפגשנו לפני כן. מדובר בשם כולל למגוון מחשבונים המשתמשים בשיטות מתמטיות וסטטיסטיות שונות לקביעת מידת ההתאמה בין משקלכם למשקל הרצוי לכם. לרוב, מחשבון משקל יבקש כמה (או כל אחד) מהנתונים הבאים: משקל גוף, גובה, גיל, מצב בריאותי (הריון, מחלות רקע וכו'), מין, מבנה גוף.

מחשבון משקל מתקדם במיוחד עלול גם לדרוש נתונים נוספים, קשים מעט יותר למדידה. לדוג': עובי כפלי העור מתחת לשכמה ובבטן, מוליכות גופכם, משקל מתחת למים (כל הנ"ל יעילים במיוחד בקביעת אחוז השומן של גופכם), מבנה גוף, רמת פעילות גופנית שבועית וכו'.

בעזרת כל הנתונים הללו, ובהסתמך על מספר מדדים וטבלאות ייחוס (שנבנו בצורה דומה לזו שתארנו לגבי מחשבון BMI 
), מחשבון משקל משכלל את כלל הנתונים ומעניק לכם את טווח המשקלים הבריא בעבורכם

עוד באותו נושא

משקל גוף -כיצד אתם שוקלים את עצמכם?

משקל גוף -כיצד אתם שוקלים את עצמכם?

לעלות על משקל או לא לעלות במשקל? תשקלו את זה... כל מי שמכניס את הבטן, סוגר את חבילת הוופלים ומרגיש את כל כובד העולם על כתפיו ברגע שהוא רואה...

השמנת יתר- כיצד למנוע מילדים להשמין

השמנת יתר- כיצד למנוע מילדים להשמין

כידוע, אפילו בימנו רוב הסבתות מעדיפות נכדים שמנמנים שאוהבים לאכול. למרות שלפחות בתחום הבריאות הסבתא בדרך כלל צודקת, דווקא בנושא של המשקל...

יתרונות של תזונה ים תיכונית

יתרונות של תזונה ים תיכונית

בתור ישראלים אנו מתיחסים כמובן מאליו לתזונה הים תיכונית. מחקרים מעידים על כך שתזונה ים תיכונית משפרת את איכות החיים ותורמת לשמירה על המשקל....

הכל על דיאטת לחם

הכל על דיאטת לחם

אם בעבר חשבנו שלחם משמין, באו דיאטות לחם שונות ולימדו אותנו אחרת. תשאלו את אולגה רז יש האומרים שלחם ודיאטה לא הולכים ביחד, אז אומרים....

מהי דיאטת מים ומה הן הסכנות שלה

מהי דיאטת מים ומה הן הסכנות שלה

לא מעט אנשים מאמינים שדיאטת מים יכולה לעזור להם לרדת במשקל, לצערנו רובם לא יודעים את הבעיות הפסיכולוגיות והפיזיולוגיות שדיאטה זו גורמת דיאטת...

string(56) "מהי דיאטת מים ומה הן הסכנות שלה"