enter-article כיצד להתמודד עם השמנת חורף - אתר דיאטנים\יות הגדול בישראל
דיאטנית » מאמרים וחדשות » כיצד להתמודד עם השמנת חורף

כיצד להתמודד עם השמנת חורף

מזג האויר הקר והחורף העגמומי נוטים לשלוח את כולנו אל המקרר והתוצאה הינה שבסוף החורף אנו מגלים הפתעה לא נעימה – עלינו במשקל. כיצד אם כן להתמודד עם תופעה זו של השמנת חורף?
 
בחורף תחושת הרעב מוגברת ואנו נוטים לאכול יותר מזון עתיר סוכר ושומן ואוגרים קילוגרמים מיותרים במשקל. בנוסף הטמפרטורות הנמוכות מונעות מאיתנו יציאה לפעילות מחוץ לבית כך שאנו גם ממעטים לשרוף קלוריות וגם מנחמים את עצמנו במזונות משמינים. כיצד אם כן נשמור על המשקל בתקופת החורף?
 
נצלו את תקופת החורף לשינויי הרגלי החיים

איך אנו אוכלים חשוב לא פחות ממה שאנו אוכלים. מסתבר ששינוי הרגלים בלבד, לא דיאטה, יכול להביא להורדה של כעשרה אחוז במשקל בתוך זמן קצר יחסית אם מיישמים אותו בצורה רצינית ויסודית.
 
יש כמה כללי זהב לירידה במשקל ללא מאמץ גדול מידי, מבלי לחוש תחושת רעב, אבל עם תשומת לב וחשיבה. רישמו לפניכם את כללי הזהב לירידה במשקל ללא "דיאטה" מתוכננת, אתם תופתעו מן התוצאות.
 
ארוחת בוקר טובה – זוהי הארוחה החשובה ביום ואין לפסוח עליה. היא תורמת לריכוז והרגשה טובה יותר במשך היום וכן לתחושה של שובע.
 
דגנים מלאים - הסיבים הבריאים גורמים לתחושת שובע טובה יותר ורמות הסוכר נשארות מאוזנות לאורך היום.
 
ירקות ופירות - מחקרים מדעיים מראים שכדאי לצרוך לפחות חמש מנות טריות של פרי וירק מדי יום. הירקות והפירות מכילים שלל ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון וחשוב לשלבם בתזונה בריאה.
 
ארוחות קטנות כל 3 שעות – רצוי לאכול ארוחה קטנה כל שלוש שעות ולא לחכות לתחושת רעב בלתי נסבל שרק גורם לנו להתנפל על כמויות גדולות של אוכל.
 
מנות קטנות – יש לאכול מנות קטנות בכל ארוחה ולחכות כרבע שעה לתחושת השובע שמגיעה תמיד מאוחר יותר.
 
גיוון המזון -  גיוון של מאכלים ייתן לגוף גם גיוון של ויטמינים ומינראלים שהוא זקוק להם ויסייע ליהנות מן האוכל מבלי להשתעמם ממנו.
 
מספיק ודי – בשעות הערב מומלץ שלא לאכול ארוחה כבדה אלא להסתפק בארוחה קלה.
 
בלי טלוויזיה - אכילה היא פעולה חשובה, תנו לה את הכבוד הראוי לה. אכלו תמיד בישיבה ליד שולחן והקדישו את הזמן לארוחה בלבד ללא לצפיה בטלביזיה או גלישה במחשב.
 
ממתקים - אל תאכלו ממתקים. אפשרו לעצמכם פינוק ראוי פעם אחת בשבוע, אינכם זקוקים לממתקים כלל וכלל. במקום קינוח מתוק ניתן לאכול פירות טריים או יבשים.
 
אוכל מוכן - איכלו פחות בחוץ ודאגו לאכול אוכל ממוצרים טריים שהכנתם בעצמכם. האוכל יהיה טעים יותר ובריא יותר.
 
שתו מים - איבוד נוזלים והתיבשות אינם תורמים לירידה אמיתית במשקל, ומשקאות ממותקים עלולים לסכל כל תהליך של הרזייה, לכן הקפידו על שתית מים.
 
המנעו מאלכוהול - אלכוהול אולי מחמם, אבל שתיה מופרזת מעמיסה קלוריות עודפות ועשויה לתרום להשמנה ניכרת.הפרזה בשתיית אלכוהול תביא לשינויי התנהגות, לפגיעה בבריאות ולהשמנה.
 
הורידו את רמת המתח, הלחץ והחרדה - כל מערכות הגוף מתפקדות טוב יותר כאשר אנו רגועים יותר. שינה טובה ונטולת הפרעות היא הפתרון הקל והפשוט, היא מחזירה לגוף את האנרגיות והאיזון הדרושים לו על מנת להתמודד עם מצבי לחץ וחרדה.
 
צאו החוצה אל אור השמש – צאו החוצה גם ביום קריר למשחק עם הילדים או לטיול עם הכלב. אור השמש והפעילות הגופנית ישפרו את מצב הרוח. האימון הגופני ידוע כמשחרר אנדורפינים המסייעים בשיפור מצב הרוח והוא עוזר במיוחד בחורף הסגרירי שבו אנו נוטים לדכדוך קל ואכילת יתר.
 
הליכה - הקפידו על פעילות גופנית בכל יום, גם הליכה יומית של רבע שעה תעשה את ההבדל אצל מי שאינו פעיל כלל.
 
המאמר נכתב על ידי ד"ר אסנת רזיאל- מנהלת מלב"י מרכז לטיפול בהשמנת יתר מבית אסיא מדיקל, בית חולים אסותא הברזל 70 תל אביב, 03-7645444

עוד באותו נושא

משקל גוף -כיצד אתם שוקלים את עצמכם?

משקל גוף -כיצד אתם שוקלים את עצמכם?

לעלות על משקל או לא לעלות במשקל? תשקלו את זה... כל מי שמכניס את הבטן, סוגר את חבילת הוופלים ומרגיש את כל כובד העולם על כתפיו ברגע שהוא רואה...

השמנת יתר- כיצד למנוע מילדים להשמין

השמנת יתר- כיצד למנוע מילדים להשמין

כידוע, אפילו בימנו רוב הסבתות מעדיפות נכדים שמנמנים שאוהבים לאכול. למרות שלפחות בתחום הבריאות הסבתא בדרך כלל צודקת, דווקא בנושא של המשקל...

יתרונות של תזונה ים תיכונית

יתרונות של תזונה ים תיכונית

בתור ישראלים אנו מתיחסים כמובן מאליו לתזונה הים תיכונית. מחקרים מעידים על כך שתזונה ים תיכונית משפרת את איכות החיים ותורמת לשמירה על המשקל....

המדריך השלם של מחשבון BMI

המדריך השלם של מחשבון BMI

כמו במרבית תחומי החיים, ההתנהלות בכל הקשור למשקל הגוף צריכה להיות, כפי שהגדיר זאת עוד הרמב"ם, ב"שביל הזהב". הכוונה כמובן לאותו איזור...

הכל על דיאטת לחם

הכל על דיאטת לחם

אם בעבר חשבנו שלחם משמין, באו דיאטות לחם שונות ולימדו אותנו אחרת. תשאלו את אולגה רז יש האומרים שלחם ודיאטה לא הולכים ביחד, אז אומרים....

string(22) "categoryדיאטנית"