דיאטנית » מאמרים וחדשות » שומרי משקל - כל מה שצריך לדעת על שיטת נקודות שומרי משקל

שומרי משקל - כל מה שצריך לדעת על שיטת נקודות שומרי משקל

כל השנים עשינו דיאטה לבדנו,
שיטת שומרי משקל החליטה לשים לזה סוף והביאה לעולם את שיטת הנקודות וקבוצות ההרזייה

לפני כמעט עשור הוכרזה השמנת היתר למגפה עולמית, וזה שנים רבות מחקרים רפואיים שונים מראים קשר הדוק בין משקל יתר ומחלות כרוניות ומסכנות חיים.

גם בלא להגיע למצב של השמנת יתר קיצונית, שקלול מחקרים שונים על ידי אירגון הבריאות העולמי (WHO) משנת 2007 מראה כי עד 85% מהנשים ו50% מהגברים במדינות מערביות (ביניהן ישראל) היו מעדיפים לרזות. כך הפכה המלחמה במשקל העודף ללחם חוקם של מרבית תושבי המערב.

כמענה לצורך הבוער לשמור על משקל תקין חרף זמינות הקלוריות הגבוהה ומיעוט הפעילות הגופנית המוטבע באורח החיים המערבי, הומצאו שיטות וגישות שונות, שחלקן לפחות שיפרו בעיקר את מצבם הכלכלי של הממציאים. עם זאת, אחת השיטות המוצלחות ביותר היא שיטת "שומרי משקל".

שומרי משקל היא למעשה תנועה בינלאומית, הדוגלת בשילוב שיטת מאזן קלוריות מקורית ופשוטה יחד עם קבוצות תמיכה וניסיון לשנות את הרקע הפסיכולוגי שהוביל להשמנת היתר. לב ליבה של השיטה, ולמעשה החלק החדשני ביותר בגישה זו, היא שיטת הנקודות.

שומרי משקל

נקודות שומרי משקל

נקודות שומרי משקל הוא למעשה שמה של השיטה המנסה לפשט כמה שיותר את המעכב אחר צריכת (ושריפת) הקלוריות.

במקום לנסות לדלות את הערך הקלורי מטבלת הערכים התזונתיים שבכל מוצר, או לנסות לחשב זאת מן המרכיבים, ולאחר מכן להכפיל את הערכים בכמות האוכל הנצרך, מציעה שיטת נקודות שומרי משקל חלופה פשוטה פי כמה.

כל מאכל מקבל כמות נקודות מסויימת בהתאם לערכו הקלורי, כמות השומנים הרווים בו וכמותו. כל שומר משקל מקבל "תקציב" נקודות שומרי משקל יומי, המחושב בהתאם למינו, גילו, משקלו ומבנה גופו. פעילות גופנית מעניקה "נקודות שומרי משקל בונוס", המגדילות את התקציב. בכדי לרזות, יש לדאוג כי כמות הקלוריות הנצרכת ביממה נמוכה מן התקציב.

שומרי משקל מתכונים

בהמשך לשיטת נקודות שומרי משקל, ממשיכה השיטה לנסות ולפשט את תהליך ההרזיה. לצורך התמודדות מוצלחת עם האתגר שבירידה במשקל, פתחו שפים מקצועיים וחובבים שומרי משקל מתכונים רבים בהתבסס על נקודות שומרי משקל. חלק נכבד מן המתכונים הללו מוצעים באתרים רבים של שומרי משקל מתכונים, ביניהם אתר הבית של שומרי משקל בישראל.

קבוצות תמיכה

שיטת נקודות שומרי משקל, במיוחד כאשר נעשה בה שימוש בעזרתם של שומרי משקל- מתכונים, הינה כלי יעיל ביותר להרזיה. עם זאת, אגודת שומרי משקל מדגישה כי אף כי השיטה יכולה לעזור לרדת במשקל, אין היא מטפלת בשורש הבעיה שהביאה להשמנה מלכתחילה, שורש שמקורו פסיכולוגי בדרך כלל.

לצורך הטיפול ה"מושלם" בהשמנה מעבירה האגודה סדנאות קבוצתיות של שומרי משקל ברחבי הארץ, בה חולקים שומרי משקל מתכונים, סיפורי התמודדות אישיים, ובאופן כללי תומכים זה במאבקו של זה.

מחקרי אורך של גופים בלתי תלויים שונים הראו כי שיטת נקודות שומרי משקל, יחד עם קבוצות התמיכה השונות, מהוות אחד הגישות המוצלחות ביותר להתמודדות עם השמנת יתר.

התעשייה של שומרי משקל כוללת, מועדונים, ספרים, הרצאות, אתרי אינטרנט, מתכונים ועוד.
הערכות מדברות על כך שהשיטה מגלגלת עשרות מיליוני דולרים בכל העולם


עוד באותו נושא

משקל גוף -כיצד אתם שוקלים את עצמכם?

משקל גוף -כיצד אתם שוקלים את עצמכם?

לעלות על משקל או לא לעלות במשקל? תשקלו את זה... כל מי שמכניס את הבטן, סוגר את חבילת הוופלים ומרגיש את כל כובד העולם על כתפיו ברגע שהוא רואה...

השמנת יתר- כיצד למנוע מילדים להשמין

השמנת יתר- כיצד למנוע מילדים להשמין

כידוע, אפילו בימנו רוב הסבתות מעדיפות נכדים שמנמנים שאוהבים לאכול. למרות שלפחות בתחום הבריאות הסבתא בדרך כלל צודקת, דווקא בנושא של המשקל...

יתרונות של תזונה ים תיכונית

יתרונות של תזונה ים תיכונית

בתור ישראלים אנו מתיחסים כמובן מאליו לתזונה הים תיכונית. מחקרים מעידים על כך שתזונה ים תיכונית משפרת את איכות החיים ותורמת לשמירה על המשקל....

המדריך השלם של מחשבון BMI

המדריך השלם של מחשבון BMI

כמו במרבית תחומי החיים, ההתנהלות בכל הקשור למשקל הגוף צריכה להיות, כפי שהגדיר זאת עוד הרמב"ם, ב"שביל הזהב". הכוונה כמובן לאותו איזור...

הכל על דיאטת לחם

הכל על דיאטת לחם

אם בעבר חשבנו שלחם משמין, באו דיאטות לחם שונות ולימדו אותנו אחרת. תשאלו את אולגה רז יש האומרים שלחם ודיאטה לא הולכים ביחד, אז אומרים....