תוספי תזונה- המדריך המלא

תוספי מזוןתעשיית הדיאטה כידוע הינה תעשייה שמגלגלת מאות מיליוני דולרים כל שנה, אם לא יותר. התעשייה מתבססת על שיטות הרזייה, קבוצות הרזייה, דיאטנים, ספרי דיאטה, מתכוני דיאטה ומה לא. אחת הנספחים לתעשיה זו, גם אם איננה שייכת לה באופן טבעי, וגם היא מגלגלת מיליוני דולרים (הערכה שהיא מגלגלת עשרות מיליונים) היא תעשיית תוספי תזונה.
 
תוספי תזונה היא תעשייה שבעבר רוב צרכניה הם ספורטאים אך בשנים האחרונות אנו עדים לפריצת גבול זה וכיום גם מי שאיננו מתעסק בספורט באופן מקצועי או חובבני, נוטל תוספי תזונה. מה שמסביר לא מעט על הצלחתה הכלכלית של תעשייה זו.
 
תוספי תזונה הם תוספים שניטלים דרך הפה באופן טבעי ונועדו להשלים את מוצרי התזונה שאנו צורכים. תוספי תזונה אלה הם ויטמינים, מינראליים, צמחי מאכל, חומצת אמינו ועוד. תוספות אלו נועדו לתת לגוף את החומרים שהוא צריך, בהיעדר צריכת מזון בהתאם למשקל ולגיל.
 
בעוד שספורטאים צורכים תוספי תזונה על מנת לחזק את השרירים ולשמור על בריאותם, כתוספת למזון שהם צורכים או כנגד המזון שהם לא צורכים כדי לא לעלות במשקל, אזי שאנשים שאינם עוסקים בספורט צורכים תוספי תזונה, מתוך כוונה להשלים את החומרים שהם אינם צורכים בעת דיאטה.
דיאטות , בייחוד דיאטות הנוצרות על ידי דיאטניות מקצועיות, בנויות על מתכונים שמאפשרים לגוף לצרוך את כל החומרים להם הוא זקוק.

אך ישנם אנשים שעושים דיאטה בלי להתחשב בכך או בונים לעצמם תפריט דיאטה בלי לדעת לאלו חומרים הם זקוקים ואילו לא. תוספי תזונה נועדו להשלים עבורם חומרים אלו.

חשוב לציין במצבים מסוימים אנשים צורכים תוספי תזונה לא במצב של דיאטה, למשל, מקובל לתת לילדים ויטמינים במטרה לחזק אותם, חולים צורכים ויטמינים אחרי אשפוז ממושך וניתוח לשם קבלת ויטמינים, אנשים מבוגרים צורכים ויטמינים כתחליף למאכלים שאינם יכולים לאכול ועוד.
 
סוגי תוספי תזונה
 
מלבד ויטמינים או מיניראליים אשר נוצרו בכדורים באופן נפרד מהמזון, ישנם תוספי תזונה כגון תחליפים לחלבונים. אדם רגיל זקוק ל0.8 גרם חלבון בכל ק"ג מסה שאין בה שומן. החישוב הוא על פי משקל וגובה. תחליף לחלבונים הוא חומצת אימנו. איתה יש צורך לצרוך גם כמויות מים גדולות.
קריאטין הוא תוסף נוסף שמחליף את החומר שמקבלים בעת אכילת בשר. קריאטין מזרז עלייה במסת השריר.

תחליף קפאין, מגביר את ניצול השומן בגוף, מפחית תחושות כאב ושומר על ערנות. יש לצרוך 1.6 מיליגרם קפאין על כל ק"ג במשקל הגוף.
 
לצד תוספים אלו, ישנן עוד תוספים שונים ורבים, חלקם נחשבים טבעיים, חלקם ממלאכתיים. בטרם אתם בוחרים לצרוך תוספי תזונה יש להתייעץ עם דיאטנית מקצועית, הן על יעילות השימוש והן על השפעותיו על הגוף. בכל מקרה עדיף תמיד לקבל את החומרים הנדרשים מהמזון עצמו ולא מהתוספים שלו.
קבל הצעות עכשיו