דיאטת נערות- כיצד יש לטפל בנערות שעוברות דיאטה

על פי נתונים שהתפרסמו לאחרונה עולה שאחת מכל מאתיים נערות סובלות מהפרעות אכילה שונות. הפרעות אכילה אלו נובעות כתוצאה מדימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון עצמי, רצון עז לשינוי חיצוני, מצב חברתי קשה ועוד.

במאמר זה נסקור את הרלוונטיות של טיפול דיאטנית באוכלוסיית הנערות הסובלות מהפרעות אכילה וכיצד על נערות לעשות דיאטה בצורה מאוזנת ושקולה.

הפרעות אכילה

הפרעות אכילה בהגדרה הפסיכיאטרית מתחילות בדרך כלל לאחר האחוזון ה25, כלומר כדי להגדיר הפרעת אכילה (יתר או תת משקל) יש צורך בהגדרות הנוקשות בדרך כלל במשקל נמוך או גבוהה (בהתאמה) ב25 אחוזים ויותר מהנורמה שנקבעה לפי גיל, גובה ומין. עם זאת, כמו בכל מושג סטטיסטי, גם כאן ההגדרה הקלאסית לוקה בחסר, וכאן אנו מגיעים לתפקידה הראשון והחשוב של דיאטנית בטיפול בנערות: אבחון הפרעות אכילה.

לצערנו הרב, הפרעות אכילה קשות, בייחוד הפרעות אכילה הקשורות לתת משקל, שכיחות פי 9 יותר בנשים מאשר בגברים, ומעל ל98% מהמקרים מתחילים בגיל ההתבגרות. עם זאת, מובן כי לא תמיד אפשר, וללא ספק לא כדי, להסתמך רק על הקריטריונים הרשמיים.

כך לדוגמא ספורטאית מצטיינת בעלת מבנה גוף רזה במיוחד עלולה להכלל תחת הכותרת של תת משקל, ולעומת זאת מרבית הפרעות האכילה לפחות מתחילות (ולעיתים קרובות גם נמשכות) ללא יציאה מתווך המשקל התקין. דיאטנית נערות היא אם כן חלק חשוב באבחון המוקדם של בעיות אכילה.

מחלות אחרות

הפרעות אכילה אינן המצב הרפואי היחיד הדורש מעורבות של דיאטנית מומחית. למעשה, המזון הוא התחום העיקרי בו אנו יכולים לשלוט על הנכנס לגופנו (מי השתיה טובים בכל מקרה בדרך כלל, ואת איכות האוויר שאנו נושמים קשה לשנות), ולכן יש לו השפעה עצומה על תפקוד הגוף במצבי חולי. בעיות רבות של מערכת העיכול ומעבר לה ניתן לפתור בצורה בלעדית על ידי יעוץ דיאטנית.

היות שגיל ההתבגרות הוא גיל גדילה מואצת, הדורשת חומרי מזון רבים, במקרים רבים מצבי חסר תזונתי זה או אחר מוחרפים במיוחד במקרה של נערות.

דיאטנית נערות בבריאות

בניגוד לרושם שהפסקאות דלעיל אולי יצרו, דיאטנית לא עוסקת רק או אפילו בעיקר במצבי הפרעות אכילה קשים, חסר תזונתי, ומחלות חריפות. למעשה, דיאטנית יכולה לסייע לכל אדם, בייחוד אוכלוסיה בעלת דרישות פסיכולוגיות ותזונתיות חמורות כמו אוכלוסיית הנערות. דיאטות בהרכבה אישית על ידי דיאטנית מומחית יכולות לעזור רבות במגוון מטרות, החל משינוי משקל (ירידה או עליה), דרך שיפור הישגים ספורטיביים, וכלה בשיפור במגוון אספקטים תפקודיים כמו שיפור העיכול, ירידה בעייפות וכו'.

דיאטנית- עלות ומסגרות טיפוליות

הפניה לשירותי דיאטנית זולה יחסית לשירותים רפואיים פרטיים אחרים, ועולה בין 150-350 שקלים למפגש. בדרך כלל מספיקים 5-10 מפגשים לכל היותר להתאמת תוכנית תזונתית פרטנית, כאשר מומלץ להמשיך ולהפגש למעקב אחת ל6 חודשים עד שנה לאחר מכן. ביטוחים משלימים בכל קופות החולים מציעים מגוון אפשרויות מימון חלקי והשתתפות בעלות הטיפול אצל דיאטנית, ובמקרים מסויימים הפניית רופא מאפשרת פגישת יעוץ עם דיאטנית של הקופה ללא תוספת תשלום.
קבל הצעות עכשיו